A je po lete – uvedomil som si s príchodom prvých chladnejších nocí. Celý rok som sa ja, teplomilný človek, tešil na leto a ono ubehlo tak rýchlo. Na ryby som sa dostal len zopárkrát. Dve týždňové dovolenky s rodinou pri mori mi totálne rozhádzali pracovný poriadok.
nezadaný
29.08.2024 (9/2024)
0
info
Kategória: Feeder
Vyšiel v čísle: SEPTEMBER 2024
Počet strán v magazíne: 4
Od strany: 74
Článok si môžeš prečítať zadarmo od 01.03.2025.
Niekoľko dní pred prvou rodinnou dovolenkou som sa snažil u nás v Method Feeder Fans zabezpečiť všetko tak, aby sme počas najväčšej sezóny fungovali plynule. Potom, po návrate, som sa z toho spamätával opäť niekoľko dlhých dní. A keď bolo všetko v poriadku, čakala ma ďalšia dovolenka a s ňou opäť pracovný stres. Poznáte to istotne aj vy. Plánované dlhšie vychádzky k vode sa teda nekonali. Koniec prázdnin bol na dohľad, a tak som si povedal, že sa musím zastaviť. Veď ako sa hovorí: od roboty aj kone kapú. Vybral som sa teda aspoň na jednu noc na ryby, ešte kým je aké-také počasie.
Ako som si to vymyslel
Letné horúčavy vystriedali príjemnejšie teploty. Dlhšie a chladnejšie noci predznamenávali lepšiu aktivitu rýb. Premýšľal som ako na ne. Situáciu mi sťažoval fakt, že mi chýbali informácie, ako a na čo to ide. Jedna vec sú správy od vás, rybárov, ktoré dennodenne dostávam, a vec druhá je osobná skúsenosť.
Vybral som si menší revír, kde som predpokladal nižší rybársky tlak. Lukratívne miesta sú v mojom okolí beznádejne obsadené až do neskorej jesene. Okrem poriadneho „hladu“ po rybačke som chcel aspoň na dvadsaťštyri hodín vypnúť a byť v prírode sám.
Začal som si nakladať veci do auta a zastavil som sa hneď pri prútoch. Loviť na method feeder sa mi nechcelo. Predstava, že každých desať minút obsluhujem svoje prúty sa mi nepozdávala. Zároveň som však nechcel sedieť pri vode a čakať na jednu či dve náhodné ryby. Vymyslel som to teda takto...
Aj jeden krajší sa podaril.
Špeciálna zostava
Krátke 10 ft prúty s vrhacou záťažou 2,5 lbs som osadil väčším navijakom veľkosti 8000. Na navijak som navinul Camo vlasec Shock 0,26 mm. Takáto zostava predznamenávala akýsi prechod medzi kaprárinou a method feedrom. Krátke prúty mi na malom, sotva dvojhektárovom štrkovisku, kde som svoju rybačku plánoval, vyhovovali. Na koniec vlasca som naviazal trojrebrové krmítko, nad krmítko som umiestnil gumový stopper, pod krmítko väčší rýchlovýmenný obratlík, do ktorého som zavesil hotový nadväzec veľkosti osem. Na hrot som plánoval napichovať dvanásťmilimetrové popky zaťažené malým olovkom.
Vyrazil som k vode
Dvadsaťkilometrová cesta ubiehala rýchlo až do chvíle, než som začal premýšľať, či som si zobral všetko potrebné. Tesne pred odbočkou k štrkovisku som zistil, že nová čelovka Shock zostala doma. Loviť v noci bez svetla sa jednoducho nedá, a tak otáčam auto naspäť. O pol hodiny som späť. Miesto mám voľné, nie je tu nikto.
Pripravujem si krmivo
Premium Pellet Mix zalievam vodou z jazera. Sedemsto gramov drobných dvojmilimetrových peletiek premiešavam s dvestopäťdesiatimi mililitrami vody. Takto je to ideálne. Vodu z nich nezlievam, nechávam ich nasiaknuť. Namiesto toho, aby som drobné peletky plnil do PVA pančuchy, budem ich rybám ponúkať v rebrovom krmítku. Takto to bude pohodlnejšie, rýchlejšie a verím, že aj efektívnejšie. Peletky po chvíľke zmäkli a ja prvý raz napĺňam krmítko. Dvanástka popka Carp Fans, jedna mäsová Total Liver, druhá sladká Vanilla Nuts sa už pohojdáva pod malým háčikom. Dovolím jej vyplávať len pár milimetrov za očkom háčika pomocou záťaže na nadväzci. Háčik zapichujem do krmítka. Takto sa mi to zaručene nezamotá... A nahadzujem. Len tak „naslepo“, rovno pred seba.
Kým príde prvý záber
Dovtedy si pripravím všetko potrebné na blížiacu sa noc. Spať budem v aute. Rozkladať bivak na taký krátky čas sa mi nechce. Aj tak predpokladám, že väčšinu noci presedím pri prútoch v rybárskom kresle.
Prvý prichádza pleskáč, po ňom ďalší. Po dlhšom rybárskom pôste potešili aj tieto nechcené ryby. Polhodinku sa nič nedeje, potom podoberám prvého kapra. Menší, trojkilogramový fešák rozbieha kolotoč záberov. Zobral to pekne, razantne. Vďaka gumovému stopperu nad krmítkom sa sám zasekol, potom splašil, a tak spravil parádnu jazdu. Mäkké prúty mi dovolili užiť si zdolávanie aj menšej ryby. Do zotmenia som ich chytil niekoľko.
Čakala ma chladná noc
Predpoveď sľubovala desať stupňov Celzia. Zaspomínal som si na detské časy a založil si ohník. Takto som chytával ryby ako chlapec takmer každú prázdninovú noc. Teraz, keď som si splnil svoj sen v podobe firmy s rybárskymi potrebami, nezostáva mi čas na to, čo tak veľmi milujem. Užívam si prítomný okamih, nočnú hviezdnu oblohu, zvuky prírody, zábery a zdolávanie rýb potme. Ryby berú najneskôr do hodiny od nahodenia. Čas medzitým vypĺňam krátkym oddychom v kresle.
Veľa som toho nenaspal. Je ráno, ale nie som unavený. Chce to zmenu, povedal som si. Väčšia ryba sa na breh nepozrela a ja som túžil po tej krajšej. Čo takto skúsiť amura? Večer som ich videl vyhrievať sa tesne pod hladinou.
Amur je poriadny pažravec
Z auta som vybral sladké boilies. Pomocou praku som nastrieľal do vody niekoľko kilogramov vanilkových guľôčok. Hovorí sa, že amur dokáže za jeden deň skonzumovať toľko, koľko sám váži. Premiestnil som svoje prúty do stredu zakŕmeného miesta. Dvanástku popku som vymenil za pätnástku. Záber som neočakával tak rýchlo ako doteraz. Krmítko som vymenil za ľahké, štyridsaťgramové olovko. Aj pre blato, ktoré sa nachádzalo predo mnou. Nadväzec som tiež prerobil. Väčší háčik na fluorocarbone Shock bude ideálny. Amur je známy bojovník, doteraz používanú osmičku z tenkého drôtu by raz-dva vyrovnal.
Desaťkilogramové ryby
Rannú kávičku na brehu obľúbeného štrkoviska som nedopil. Nesmelý záber a swinger poskakujúci hore-dole dávali tušiť, že prvé torpédo by tam mohlo byť. Silnejšie som zasekol. Amur má tvrdú papuľku. Ryba sa nechala pritiahnuť len tak ľahko. Veľké biele telo sa rozplávalo späť ako strela hneď, len čo sa priblížilo k brehu. Typické pre túto rybu. Párkrát sme si to zopakovali a ja podoberám prvú vyčerpanú rybu. Rýchla fotka a amura rozplávam pri brehu. Dal do súboja všetko. Až keď nabral sily, púšťam ho naspäť. Do obeda som takto ulovil štyroch. Ryby okolo desať kilogramov ma nemierne potešili. Nemal som na ne čas v lete, keď bola voda najteplejšia a ich apetít najvyšší, no užil som si ich dnes.
Parádny amur bol zadosťučinením.
Dočítali ste až sem?
Hoci som ráno únavu necítil, teraz sa mi začali podlamovať kolená. Dvadsaťštyrihodinová rybačka ma príjemne unavila. Doma ma čakal nedeľný obed a po krátkom oddychu som sadol za počítač a napísal pre vás tento príspevok. Verím, že sa vám páčil a že ste ho dočítali až do konca.
Ak nepoznáte, vyskúšajte!
Jasné, neobjavil som Ameriku, ani nevymyslel koleso. Mnohí z vás lovíte pomocou kaprových prútov, krmítka a krátkeho nadväzca bežne. Ja som to dnes takto skúsil po dlhšom čase a veru oplatilo sa.
Vyskúšajte to aj vy!
Marián VRBA
Method Feeder Fans
Celá fotogaléria k článku