5 nepravdivých a neaktuálnych “faktov” o rybárčení
nezadaný
04.12.2020 03:03
info
Kategória: Iné
Článok si môžeš prečítať zadarmo.
Zabudnite na rady našich starých otcov, pretože rybolov na našich vodách sa za posledné roky veľmi zmenil. Prostredie v ktorom ryby žijú, techniky ktoré rybári používajú, vybavenie aj nástrahy majú úplne inú podobu ako v dobách našich starých otcov či pradedov.
Nepravdivé fakty, ktoré najviac upútajú pozornosť
- Sumce lovia len v noci, v tme, preto je nemožné cez deň sumca uloviť. (V dnešnej dobe je úplne bežné, možno aj viac bežné loviť sumca cez deň, najlepšie na pravé poludnie.)
- Sumec žerie len živé rybičky. (Rybári v posledných rokoch používajú pre lov sumca umelé nástrahy, ako kopytá, woblery, trblietky, plandavky, chobotnice, ale aj pelety, či pijavice.)
- Zubáče rovnako ako sumce lovia len v noci. (Rovnako ako u sumcov je dnešná situácia veľmi rozdielna. Moderný rybár už nepoužíva klasickú techniku "mŕtva rybička pri dne a polystyrén pred špičku prútu", ale skúša prekabátiť zubáče v podobe umelých nástrah za bieleho dňa.)
- Kapor a biela ryba v zimných mesiacoch neprijíma potravu. (Rybári dnes často lovia v týchto mesiacoch krásne trofejné kapre a to nielen na súkromných, ale aj na štátnych vodách.)
- Čím väčšia hĺbka, tým väčší úlovok. / Čím ďalej od brehu tým viac rýb. (Ďalší nepravdivý fakt, ktorému ešte stále veľa rybárov verí.)
Prečo sa mení správanie rýb v ich prirodzenom prostredí?
Podľa môjho názoru sú dve vysvetlenia pre zmeny správania rýb v ich prirodzenom prostredí v priebehu posledných 40 tich či viac rokov.
Prvým dôvodom je zmena techniky a nástrah rybárov a tiež viac vedomostí, vďaka najnovším a najmodernejším pomôckam, ktoré rybár môže na rybolov použiť.
Dnešná podoba rybárčenia je viac braná, ako šport. Tento koníček, už dávno vyšiel z predstáv ľudí o rybároch, sediacich či dokonca spiacich na brehu rieky, v rybárskych tričkách so zapnutým rádiom, dáždnikom nad hlavou a prechovávačmi plnými plotíc. Moderný rybár, je skôr športovec, ktorý sa zaujíma o ryby ako také, o ich prostredie v ktorom žijú, o potravu, ktorú v danom období prijímajú a v akých miestach sa pravdepodobne vyskytujú.
Skúša rôzne techniky, návnady, či nástrahy. Dnes už vieme, že je dôležité vybrať správnu silu vlasca, nie moc silnú, nie príliš slabú. Háčiky by mali byť dobre zvolené podľa cieľovej ryby.
Farba, kŕmenie v rôznych ročných obdobiach, rovnako aj farba nástrah pri love dravcov, v rozdielnych teplotách vody. Ku týmto skutočnostiam sme došli postupom času a vďaka tomu, sa dnes chytá oveľa viac trofejných rýb aj v časoch, o ktorých mali naši predchodcovia celkom iné mienky.
Druhým dôvodom je zmena prostredia v ktorom sa ryby vyskytujú. Prirodzená zmena tohto prostredia, ako je čistota a zloženie vôd, výrazne ovplyvnili správanie rýb. Trenie, rozmnožovanie, výskyt, správanie, potrava s ďalšími aspektmi sa vďaka týmto faktorom nečakane zmenili.
Najsilnejším dôvodom je zrejme kombináciám oboch faktov.
Tento koníček sa stáva stále viac populárny a to aj u svetoznámych športovcov, či celebrít. Niet divu, šport plný nevšedného adrenalínu, pri ktorom si človek vyčistí hlavu na čerstvom vzduchu, je skvelá záležitosť pre každého.